Alternatīvais reps

Daudziem reps un alternatīvā mūzika noteikti šķiet divas pilnīgi nesavienojamas lietas, tomēr pastāv arī tāds alternatīvās mūzikas apakš žanrs kā alternatīvais reps jeb alternatīvais hip-hops. Vairāki mūzikas eksperti un daļa sabiedrības uzskata, ka šādam stilam nevajadzētu pastāvēt, jo hip-hops pats par sevi ir ļoti plašs mūzikas žanrs, kuram vienkārši ir vairāki apakš žanri, ar savu ideoloģiju un skanējumu. Ar to jāsaprot, ka alternatīvajam hip-hopam ir daudz virzienu, kurus vairāk vai mazāk var pielīdzināt citiem hip-hopa apakš žanriem.

Šis alternatīvās mūzikas apakš žanrs tiek definēts ļoti dažādi, bet kopumā tas ir reps, kas nepakļaujas vispārpieņemtajiem stereotipiem un īsti neiekļaujas nevienā citā hip-hopa apakš kategorijā. Alternatīvā repa lirikās netiek izmantotas tādas tēmas kā nauda, sievietes, ieroči un vardarbība, kā citos hip-hopa apakš žanros. Tā tēmas galvenokārt ir līdzīgas kā alternatīvajā mūzikā kopumā, proti, rasisms, seksisms, politika un citas sabiedrībā aktuālas tēmas. Alternatīvais hip-hops sapludina kopā vairākus mūzikas stilus, kā, piemēram, džezu, roku, folkmūziku u.c., vai no tiem iedvesmojas. Tas arī tiek uzskatīts par nekomerciālu un neatkarīgu no lielajām ierakstu kompānijām. Tātad, tāpat kā, alternatīvais roks, arī alternatīvais reps ir dziļdomīgās, īstāks un radošāks, nekā žanra klasiskā versija.

Tā kā hip-hops nav tikai mūzikas žanrs, bet vesela subkultūra, ir grūti iedomāties, kā to izmainīt, lai nezustu tā būtība. Daudzi tieši tāpēc sākotnēji arī uzskatīja, ka alternatīvais hip-hops nedrīkst pastāvēt. Daudziem alternatīvajiem reperiem bija krasi atšķirīgs ģērbšanās stils, piemēram, gari, krāsoti mati un drēbes, kas vairāk piederētos rokam vai pankmūzikai.

Alternatīvais reps sāka parādīties astoņdesmitajos gados, kad hip-hopa žanrs bija kļuvis ļoti populārs. Pirmās alternatīvā repa grupas un izpildītāji parādījās austrumu krastā. Populārākie šī apakš žanra aizsācēji ir „De La Soul”, „Beastie Boys”, „Jungle Brothers” u.c. Nedaudz vēlāk rietumu krastā arī izveidojās vairākas grupas, piemēram, „Digital Underground”, „Freestyle Fellowship” un „Homosapien”. Deviņdesmito gadu sākumā šis mūzikas stils sāka kļūt populārāks un bija pieejams plašākai sabiedrībai, tomēr tā saucamais gangsta reps to aizēnoja un alternatīvais reps atkal kļuva par underground mūzikas stilu. Deviņdesmito gadu beigās, kad cilvēkiem parādījās interese par indimūziku un citiem alternatīvās mūzikas apakš žanriem, alternatīvais reps atkal kļuva populārs.

Deviņdesmito gadu beigās tika radītas vairākas mazas alternatīvā repa ierakstu kompānijas. Reperu skaits pieauga un kad gangsta reps zaudēja savu popularitāti, alternatīvais reps kļuva par popmūzikas daļu.

Līdzīgi kā citi alternatīvās mūzikas apakš žanri, arī alternatīvais hip-hops piedzīvoja identitātes krīzi, jo tas kļuva par populārās mūzikas daļu un bija ļoti grūti pateikt kas ir un kas nav alternatīvais hip-hops. Turklāt hip-hops mainījās kopumā un lielākā daļa reperu varēja tikt pieskaitīti alternatīvajiem. Mūsdienās šis apakš žanrs vairāk tiek saistīts ar underground hip-hopu.