Grandžmūzika

Viens no alternatīvās mūzikas zināmākajiem apakš žanriem ir grandžs. Tas kļuva populārāks plašākai sabiedrībai pateicoties grupai „Nirvana” un vēl citiem izpildītājiem, kas nu jau iecelti kulta statusā. Kopš tā laika daudzi uzskata, ka visas alternatīvā mūzika ir kā grandžs, bet tomēr tā ir daudz šaurāka niša.

Nav īsti skaidrs, kāpēc šis alternatīvās mūzikas apakš žanrs tika nosaukts tieši šādi, jo sākotnēji termins grandžs (grunge) tika lietots klasiskajā rokā. Vispārīgi šis termins tika aizgūts no angļu sarunvalodas vārda „grungy”, kas parasti tiek lietots ar nozīmi „neglīts” vai „slikts”. Lai apzīmētu mūzikas apakš žanru, to pirmais izmantoja grupas „Green River” solists, šajā vārdā nosaucot citas grupas mūziku, tomēr vēlāk viņš atzina, ka nav šī nosaukuma autors. Kā viņš pats stāstīja, šo vārdu viņš lietoja vairāk raksturojoši, nevis kā konkrēta mūzikas žanra nosaukumu. Par spīti tam, vēlāk šis vārds tika izmantots lai raksturotu mūziku, kas līdzinās gan metālam, gan pankam.

Grandžs parādījās astoņdesmito gadu vidū Amerikas Savienotajās Valstīs, Sietlā. Šis mūzikas stils izveidojās apvienojoties pankroka, un smagā metāla mūzikas stiliem. No smagā metāla tika aizgūtas tieši agresīvās, netīrās ģitāras spēles, bet viss pārējais tika aizgūts no pankmūzikas. Vēlāk tas ietekmējās arī no alternatīvā roka un indīmūzikas. Sākotnēji šī mūzika bija smagāka, bet vēlāk kļuva melodiskāka. Galvenās tēmas, kas tika apspriestas mūzikā bija sacelšanās pret pastāvošo iekārtu.

Grandžmūzika sākotnēji bija sastopama tikai underground topos un radio stacijās. To klausījās tikai atsevišķas jauniešu kompānijas. Grandžs neieguva plašāku popularitāti līdz pat deviņdesmitajiem gadiem. Pirmā grandž grupa, kas parakstīja līgumu ar kādu no lielajām ierakstu kompānijām bija „Soundgarden”, bet grupa, kas grandžu padarīja patiešām populāru bija „Nirvana”.

Arī „Nirvana” bija parakstījusi līgumu ar ierakstu kompāniju. Viņu pirmais izlaistais albums bija „Bleach”, bet tieši otrais albums „Nevermind” bija tas, kurš grupu un reizē arī grandž mūzikas stilu padarīja populāru visā pasaulē. Albuma panākumi bija pārsteigums visiem, turklāt tas arī ietekmēja alternatīvās mūzikas attīstību turpmāk un mainīja daudzu ierakstu kompāniju attieksmi pret šo žanru. Tas gan reizē arī sagrāva grandžmūziku, jo šis apakš žanrs tika pieskaitīts popmūzikai.

Vēlāk arī grupas „Soundgarden”, „Alice in Chains” un „Pearl Jam” kļuva populāras un reizē arī komerciālas. Visas šīs grandže grupas nonāca populārās mūzikas topos, kas nepatika sākotnējiem grandža faniem, jo tas nozīmēja, ka tika pārkāpats alternatīvās mūzikas galvenā būtība – būt atšķirīgam no popmūzikas.

Vēlāk grandža ietekmē attīstījās jauns novirziens – post-grandžs. Būtībā tā bija tā pati vēlākā laika grandžmūzika, kas bija guvusi popularitāti visā pasaulē. Post-grandžam īsti nebija saistības ar sākotnējo underground grandžmūziku. Tas bija daudz komerciālāks un līdzīgāks popmūzikai. Tomēr daudzas grupas piederēja abiem šiem novirzieniem, jo to pamatbūtība tomēr bija līdzīga.

Pateicoties post-grandžam, parastā grandžmūzika atkal sāka kļūt mazāk populāra un nonāca atpakaļ underground mūzikas statusā. Dažas grandž grupas, gan saglabāja popularitāti. Arī mūsdienās šis alternatīvās mūzikas apakš žanrs pastāv, kā arī daudzu citu mūzikas stilu pārstāvji no tā iedvesmojas.

Gan viss alternatīvās mūzikas žanrs kopumā, gan atsevišķi grandže apakš žanrs ir devis lielu ieguldījumu mūzikas attīstībā. Daudzi vēl mūsdienās klausās astoņdesmito un deviņdesmito gadu grandžmūziku, kas bija pilnīgi unikāla tam laikam un rada jaunu mūziku, no tās iedvesmojoties. Arī daudzas mūsdienu populārās mūzikas zvaigznes ir atzinušas, ka viņi ir ietekmējušies no grupām „Nirvana”, „Pearl Jam”, „Soungarden” u.c.