Neparasti mūzikas instrumenti, kurus izmanto alternatīvajā mūzikā

Vairums alternatīvās mūzikas grupas izmanto visiem labi zināmus mūzikas instrumentus, kā, piemēram, ģitāras, basģitāras, bungas un sintezatorus, bet tie nav vienīgie, kas palīdz iegūt vajadzīgo skanējumu. Tā kā alternatīvajā mūzikā ir ļauts eksperimentēt, var izmantot arī mazāk zināmus mūzikas instrumentus un tehniku, kas padara šo mūziku tik īpašu.

Patiesībā diezgan daudzas grupas izmantoja un joprojām izmanto vokoderu. Tas nav gluži mūzikas instruments, bet gan iekārta, kas ieraksta cilvēka balsi un pēc tam ļauj to mainīt. Šādā vaidā var iegūt dažādus balss efektus vai daudzbalsīgu dziedājumu. Vēlāk šo iekārtu izmantoja arī, lai ierakstītu mūzikas instrumentu spēli un padarītu to tīrāku vai uzlabotu to ar kādiem citiem efektiem. Vokoders deva plašas iespējas eksperimentēšanai un daudzas alternatīvās mūzikas dziesmas padarīja tiešām atšķirīgas. Vokoderu diezgan daudzos skaņdarbos izmantoja grupa „Kraftwerk”. Varētu teikt, ka tā bija sākotnējā versija mūsdienu Auto-Tune programmai.

Viens no neparastākajiem instrumentiem, ko izmantoja alternatīvajā mūzikā bija termenvoks jeb teramīns. Teramīns tiek spēlēts, tam pat nepieskaroties. Tas sastāv no divām radioantenām, kuras reaģē uz cilvēka roku kustībām. Ar vienu roku tiek kontrolēta skaņas frekvence, bet ar otru skaļums. Tā radītā skaņa ir spocīga un pat hipnotizējoša. Šo interesanto instrumentu izmantoja, piemēram, grupa „Pixies”.

Ļoti plaši tika izmantots arī melotrons. Tas ir elektronisks taustiņu mūzikas instruments, kurā tiek izmantota kasete. Šajā kasetē ir dažādas ierakstītas skaņas, kas tiek spēlētas, nospiežot kādu no taustiņiem. Tas ļāva radīt polifoniskas meldijas. Daudzas zināmas grupas izmantoja šo instrumentu, piemēram, „Flaming Lips” un „U2”.

Vēl viens interesants mūzikas instruments ir ondes martenots. Tas ir viens no pirmajiem elektroniskajiem mūzikas instrumentiem, kas aizsāka elektronisko mūziku un bija arī katalizators citu jomu attīstībā. Daudzās valstīs tas gan nav nekāds neparastais mūzikas instruments, bet interesanti ir tas, ka tāds vēl tika izmantots astoņdesmitajos un deviņdesmitajos gados. To izmantoja grupa „Radiohead” un arī citas.

Alternatīvie mūziķi izmantoja arī sen aizmirstu mūzikas instrumentu – marimbu. Tas ir diezgan primitīvs instruments, kas sastāv no koka vai metāla konstrukcijas un dažāda izmēra trupiņām vai tapiņām. Sitot pa tām rodas dažāda augstuma skaņas. Tas ir ļoti līdzīgs populārākam mūzikas instrumentam – ksilofonam. To izmantoja, piemēram, grupa ”The Nurse”.

Tāpat tika izmantos arī tāds sens krievu folkmūzikas instruments kā balalaika. Tas ir stīgu instruments, kas izgatavots no koka. Tā nedaudz līdzinās akustiskajai ģitārai, bet ir trīsstūra formā un ar garu grifu un trīs stīgām. ASV šis mūzikas instruments nav plaši izmantots, bet tas ir dzirdams alternatīvās mūzikas grupas „Camper Van Beethoven” dziesmās. Viņi pat vārdu „balalaika” ir iekļāvuši dziesmas nosaukumā.

Ja iepriekš minētie mūzikas instrumenti jums nešķiet pietiekoši dīvaini un neparasti, tad jāmin, ka skaņas radīšanai tika izmantoti arī sadzīves priekšmeti, kuru pamatfunkcija pavisam noteikti nav mūzikas radīšana. Piemēram, grupa „Phish” izmantoja daudz un dažādu ikdienā izmantojamu lietu. Neparastākā no tām varētu būt putekļu sūcējs, kas radīja rūcošu skaņu vairākās dziesmās.

Ja esat kādreiz mēģinājis radīt savu alternatīvo mūziku, izmantojot vien tradicionālos mūzikas instrumentus, bet nesapratāt, kāpēc tā neskan tā, kā vairumam pasaulslaveno mūziņu, varbūt šī ir atbilde. Alternatīvās mūzikas radītāju iztēlei nav robežu, tāpēc arī tiek radītas tik unikālas un neatkārtojamas skaņas.